Arduino - przygoda z mikrokontrolerami Laboratoria przyszłości
Arduino, to gotowy "zestaw uruchomieniowy" z popularnym mikrokontrolerem AVR. Stworzony według odpowiednich założeń, dzięki czemu:
Nie wymaga zewnętrznego programatora
Współgra, bez najmniejszych problemów, z dedykowanym kompilatorem
Możesz dokupić do niego "nieskończoną" liczbę płytek rozszerzających (np.: sterowniki silników, wyświetlacze, moduły wykonawcze).Projekt zaczął być rozwijany w 2005 roku, we Włoszech. Od tej pory zgromadził rzeszę zwolenników i fanatycznych użytkowników. Od samego początku Arduino było przygotowywane z myślą o osobach, które nie miały wcześniej wiele wspólnego z programowaniem mikrokontrolerów. Społeczność zbudowana wokół tego projektu jest olbrzymia. Niesie to za sobą wiele korzyści. Z punktu widzenia początkującego najważniejsze są trzy:Ogromna ilość gotowych rozwiązań. Na Arduino powstają przeróżne projekty. Jeśli wymyśliliście coś "nowego" i ciekawego to na 90% ktoś już wykonał to na Arduino wcześniej, a opis projektu umieścił w Internecie.Popularność platformy sprawiła, że producenci przygotowali niezliczoną ilość odmian płytek oraz rozszerzeń - o tym więcej znajdziecie w dalszej części kursu.Duża ilość użytkowników ułatwia znalezienie pomocy, gdy utknie się w ważnym punkcie projektu.Arduino jest platformą typu Open Hardware. Oznacza to, że udostępnione są wszelkie materiały potrzebne do stworzenia własnego zestawu rozwojowego działającego w tym standardzie. Z tego powodu znaleźć można wiele różnych płytek zgodnych z Arduino. Sercem układu jest popularny, 8 bitowy mikrokontroler firmy Atmel, AVR ATmega328 pracujący z częstotliwością 16 MHz.
-
Złącze USB - wykorzystywane do zasilania, programowania oraz komunikacji z komputerem
- Złącze zasilania (optymalnie 7V - 12V)
- Stabilizator napięcia - napięcie wejściowe ze złącza nr 2 obniżane jest do 5V dzięki temu układowi
- Przycisk resetu - resetuje płytkę Arduino
- Mikrokontroler odpowiedzialny za komunikację z komputerem przez USB
- Złącze programowania do mikrokontrolera z punktu 5.
- Złącze sygnałowe*
- Złącze sygnałowe*
- Dioda LED sygnalizująca podłączenie napięcia do Arduino
- Wyjście programatora dla mikrokontrolera z punktu 13.
- Złącze sygnałowe*
- Złącze zasilania*
- Serce Arduino, główny mikrokontroler AVR ATmega328
- Diody LED sygnalizujące transmisję do/z komputera
- Dioda LED do dyspozycji użytkownika
- Rezonator ceramiczny taktujący mikrokontroler (punkt 13) z częstotliwością 16MHz
- Zworka, której przecięcie wyłącza automatyczne resetowanie Arduino.
- Pola lutownicze z wyprowadzonymi sygnałami mikrokontrolera z punktu 5, używane ekstremalnie rzadko w bardzo specyficznych i niestandardowych sytuacjach.